Намасте! В тази шеста част от поредицата какво е йога, ще говорим за ащанга йога или йога сутрите на патанджали.
Във предишната пета част, говорихме за гяна йога или йогата на мъдростта, разума и дискриминацията (отсяването на кое е истина и кое не е).
Там разгледахме как практикувайки гяна йога, ти ставаш все по-мъдър и постепенно започваш да се отърваш от всички объркващи материални заплитания, и така успяваш да пресееш и да разпознаваш само онези, които са крайната истина в сърцето на сътворението.
Ако все още не си прочел тази статия и гледал това видео, можеш да го направиш, кликайки ето тук
Сега нека да започнем със какво е ащанга йога.
Великият древен тълкувател на Раджа Йога: Махариши Патанджали, е написал така наречените “Патанджали йога сутри” преди повече от 2500 години.
Там той е обяснил подробно как пътят на духовното просветление и съвършенство обхваща осем етапа.
Тези етапи са известни още като ащанга йога или (Осемкратният път на йога сутрите на Патнджали).
В тази статия ще ти обясня този осемкратен път на йога сутрите, за да разбереш какво точно е ащанга йога, каква е дълбоката цел на науката на йога като цяло, и какви духовни ползи ще получиш ако ги следваш.
Първите два етапа на осемкратият път на ащанга йога на Патанджали се наричат ”яма” и “нияма”.
Яма означава контрол и нияма означава не-контрол.
Тези два етапа буквално описват дейностите и поведението, които ти като сериозен йогин, който следва пътят към себереалзиацията или духовното просветление трябва да следваш, ако искаш да постигнеш перфектното блаженство или единство със твоето висше “Аз“.
Някои йогини със право наричат ямите и ниямите: Десетте божи заповеди на Йога.
Интересно е да се каже, че те съвпадат почти до съвършенство със десетте заповеди които Моисей е донесъл на света и служат за достигането на една и същата цел, разглеждана малко по-различен начин.
Основната цел на тези йога правила е да запушиш дупките в тялото и ума ти, причинени от неспокойствието, погрешните привързаности, безполезните материални желания и много други форми на нехармонично съществуване.
Това се прави със цел за да можеш да насочиш цялата си енергия и удовлетворение към любовта и търсенето на Бог и накрая да осъзнаеш, че ти всъщност си безкрайното вечно божествено блаженство.
Ако наистина искаш да напреднеш в духовната пътека и да достигнеш до крайната цел на йога, което е пълно освобождение от стратданията на материалният свят, и да намериш неограничено щастие, радост и блаженство
ти трябва да практикуваш осемкратният път който Махариши Патанджали е описал във неговите йога сутри ежедневно.
Първият етап на осемкратият път на ащанга йога на Патанджали се нарича “яма” което означава контрол (Или да контролираш и да не правиш следните неща)
1. Яма
Петте ями са:
1. Ахимса
Ахимса означава ненасилие.
В днешен ден ахимса не винаги може да се практикува буквално, тъй като е невъзможно да не се убива нищо.
Дори измиването на ръцете убива бактериите.
Но истинският смисъл на ахимса e ти не бива да ЖЕЛАЕШ вреда на никое живо същество.
2. Сатя
Сатя осначва не-лъжене или истинност.
Сатя не означава ти да бъдеш нетактичен към всичко и към всички, а просто винаги да казваш най-висшата истина.
3. Астея
Астея означава не-завистливост.
Или не-желание да трупаш все повече от това което имаш, или повече от това което имат другите.
4. Брахмачария
Брахмачария означава самоконтрол на сетивата от преаклено стимулиране.
Брахмачария се превежда най-често като сексуален самоконтрол, защото това е едно от най силните желания у човека и е много трудно да се овладее.
Според йога сутрите, тази практика ще ти даде изключителна психическа и физическа издръжливост, защото така ти запазваш жизнената си енергията да бъде изразходвана към сексуалността и я насочваш към бързото духовно съвършенство.
5. Апариграха
Апариграха означава непривързаност и не-притежание.
Когато практикуваш апариграха, ти постепенно се освобождаваш от всякаква привързаност към собственото ти имущество, включително и тялото ти, и си винаги готов да ги изоставиш на момента.
Твоето естествено състояние на съществуване е доброта и блаженство.
Но понеже повечето хора живеят в дисхармония с тяхната вътрешна същност, те са загубили истинската цел на живота и я търсят по погрешен начин.
Те си мислят, че ще намерят щастието, което търсят, като подхранват техните външни сетива и удовлетворяват своите материални желания, но това никога не се получава.
Понеже истинското безкрайно блаженство, може да се намери само във единство с божественото.
Което в всъщност е крайната цел на всички йога практики.
Така че първата стъпка за намиране на това, което всички ние търсим, е да следваме тези пет ями или не-та.
По този начин ти ще премахнеш заблудите си и ще започнеш спонтанно да развиваш всичките тези духовни качества като: Безстрашие, чистота на тялото и ума, развиване на духовно знание; благотворителност; себеконтрол; въздържание; обиковеност; ненасилие; честност; превъзмогване на гнева; спокойствие; свобода от алчност; благородство; скромност; твърда решителност; енергичност; сила на духа; свобода от завист и от силно желание за почести.
Останалите пет правила описани във йога сутрите на Патаджали, са ниямите или не-контрол или това което трябва да вършиш.
2. Нияма
6. Сауча
Сауча означава чистота на тялото, ума и сърцето.
Нечистотията пречи на енергията да се издига към по висши състояния на съзнанието.
Без чистота на тялото, ума и сърцето ще ти бъде мног трудно да достигнеш до духовното просветление.
Не случайно Исус Христос е казал: Благословени са чистите по сърце, защото те ще видят Бога – Матей 5:8
7. Сантоша
Сантоша означава задоволство.
Задоволстовото от това че ти вече имаш всичко от което се нуждаеш вътре в себе си.
Ти си вечната душа и трябва да знаеш че всичко от което се нуждаеш се намира вътре в самия теб.
Тук на този свят и няма нищо което може да те направи истински щастлив.
8. Тапася
Тапася означава строгост или самодисциплина.
Всичко се постига със дисциплина.
Това се отнася и за себереализацията.
Това обаче не означава, да си навреждаш или да се лишаваш от основните ти нужди (което от своя страна би нарушило първата яма – ахимса).
9. Суадяйя
Суадяйя е самоизучаване или интроспекция (Самоанализ).
Това понякога се превежда като “Изучаване на йога писанията”, но буквалното значение е самоизучаване или изследване на Висшето Аз.
За да се постигне тази нияма, ти трябва винаги да поставяш под въпрос мотивите и разсъжденията си и да останеш отворен за възможността че понякога можеш да грешиш.
10. Ишварапранидана
Ишварапранидана означава преклонение пред Визшето Аз.
Всеки един от тези принципи, когато се практикува, ще те възнагради не само духовно, но и физически, така както никога не си си и представял.
Третият етап на осекратния път на Ащанга йога на Патанджали е асана:
3. Асана
Асана означава просто поза.
Някои йога учители и писатели се опитват да преведат този етап и заявяват, че Патанджали е имал предвид практикуването на йога позите чрез които се постига да се направи тялото достатъчно силно и здраво за да бъде подготовено за по-дълги и по-дълбоки медитации.
Което е вярно, но не и в този случай.
В действителност Патанджали тук не споменава нищо за никакъв брой йога пози, а той говори за само за една удобна йога поза, чрез която гръбнакът да се държи изправен и тялото да е отпуснато за да ти е удобно по време на медитацията.
Напълно съвършената асана е способността да седиш напълно неподвижно без да мърдаш поне 3 часа.
Също е много хубаво, да практикуваш всеки ден хатха йога асаните, за да поддържаш тялото си здраво и умът извисен, но трябва да знаеш, че Патанджали не е имал точно това предвид в неговите Йога сутри.
Не прави грешката, както много начинаещи си мислят, че първо трябва да направят практиката си на хата йога перфектна за да започнат да медитират.
Това не е нужно.
За да напреднеш по-бързо по духовната пътека трябва да започнеш да медитираш сега.
Четвъртият етап на осмократния път на Ащанга йога на Патанджали е пранаяма.
4. Пранаяма
Пранаяма е науката за контролирането на енергията.
Пранаяма се състои от редица дихателни упражнения, специално предназначени за да доведат енергиите на тялото под контрол.
Пранаяма поддържа тялото във отлично жизнено и здравословно състояние.
Чрез пранаяма йогина изтегля енергията от сетивата, и я пренасочва към духовното око откъдето йогина навлиза във единство с Бог.
Петия етап на осмократния път на Ащанга йога на Патанджали е Пратяхара.
5. Пратяхара
Пратяхара означава оттеглянето на ума и енергията от сетивата от обектите на сетивата.
След като овладееш четирите предходни етапа, ти вече си готов да си оттеглиш енергията от сетивата навътре към астралният гръбнак.
По този начин те вече няма да те безпокоят и ти ще можеш да се фокусираш дълбоко вътрешно и да се издигнеш към следващият етап която е дхарана.
Пратяхара е всъщност един от първите етапи на медитацията.
Шестият етап на осмократния път на Ащанга йога на Патанджали е Дхарана.
6. Дхарана
Дхарана означава еднонасочена концентрация – фокусиране на цялото внимание върху едно място, обект или идея в даден момент.
Това е и един от етапите на дълбоката медитация, и това е фазата, в която всъщност получаваш едно истинско вътрешно съзерцание на някои от аспектите на духа, които са; Радост, любов, мир, спокойствие, светлина, звук, мъдрост и сила.
След като достигнеш до истинската дхарана, ти ще можеш да се потопиш в дълбока концентрация към тези красиви вътрешни реалности.
Седмият етап на осмократния път на Ащанга йога на Патанджали е Дхяна.
7. Дхяна
Дхяна е истинска медитация, абсолютна абсорбция.
Това е един от последните етапи и същноста на медитацията.
Докато се концентрираш все повече и повече във вътрешната светлина чрез дхарана, тук в Дхяна умът ти ще загуби определението ти със егото и ти ще започнеш да се сливаш в със големия океан на космическото съзнание и вечното блаженство, от което всички сме част.
И това ще те отведе до осмият етап на осемкратния път на Ащанга йога на Патанджалим който е Самадхи.
8. Самадхи
Самадхи означава единство с Бог.
Това е крайната цел на йога.
Самадхи е състояние на съзнанието, в което ти разтваряш своето его във безкрайната вътрешна блаженствена светлина на безкрайния дух.
Щом хватката на егото се скъса и ти осъзнаеш, че ти всъщност винаги си бил, и ще бъдеш тази светлина, повече няма да има нищо което да те спре да разшириш съзнанието си до безкрайност.
Във самадхи ти напълно осъзнаваш истинския смисъл на думите на Исус Христос: “Аз и моят Баща сме едно”.
Във самадхи ти ще осъзнаеш че ти си една неразделна част от светлината и ще загубиш веднъж и завинаги заблудата, че имаш отделно съществуване от океана на светлината.
В самадхи ти се сливаш с този огромен океан от блаженство и осъзнаваш че ти си самият Него.
Това състояние на съзнанието е естественото състояние на душата.
Но повечето хора не го възприемат, защото тяхното съзнание е замърсено със отъждествяването със егото и безкрайните им материални желания.
Повечето хора са заблудени, търсейки това блаженство извън себе си.
Те не осъзнават че блаженството което те търсят е в самите тях и че всичко, което те трябва да направят е да седнат спокойно и да медитират.
Както веднъж великият духовен поет Тагор е казал:
Цял живот чуках на вратата искайки да видя какво има от другата страна. Накрая когато вратата се отвори, аз разбрах че съм чукал отвътре.
И това представлява Aщанга Йога – или осемкратният път на Патанджали
Полезни ключови думи:
aщанга йога
осемкратният път на патанджали
видове йога
всичко за йогата
истината за йогата
ащанга йога
патанджали
йога сутрите на патанджали